Don Giovanni i Prag – synopsis

2011-08-13 20;40;26
Stavovske Divadlo- The Estates Theatre i Prag

Don Giovanni i Prag – synopsis

Kompositör och librettist

Musik: W.A. Mozart Text: Lorenzo da Ponte

Libretto

Här kan du hämta librettot till Don Giovanni DEUTSCH ESPANOL

 

Premiär

Premiär på den 27 oktober 1787 på nuvarande Tyl-teatern i Prag.Sett föreställningen: på Stavovske Divadlo- The Estates Theatre i Prag juli 1998

Produktionsteam

|Il.dirigent: Richard Hein|Režie:Jiri Nekvasil|Scénografie:Daniel Dvorák|Kostýmy:Simona Rybáková|Choreografie:Dana Gregorová|Producent:Jirí Herold|

Operaroll, rösttyp och sångare

RollRösttypSångare
Don Giovanni,spansk adelsmanbasbaryton
Kommendören,Donna Annas faderbas
Donna Anna,kommendantens dottersopran
Don Ottavio,Donna Annas trolovadetenor
Donna Elvira,försmådd älskarinnasopran
Leporello,Don Giovannis betjäntbaryton
Masetto,bonde, Zerlinas trolovadebas
Zerlina,bondflickasopran

1. DEJSTVÍ

Zahrada. Noc.

Jsme pred domem Donny Anny. Leporello, sluha Dona Giovanniho, ceká na svého pána. “Jadává na težkou službu, zatímco si jeho pán užívá uvnitr s nejakou kráskou, on musí za málo penez, o hladu a v zimie, delat /enku stráž. Jeho stesky preruší chvatný príchod Dona Giovanniho. Pronásleduje ho rozlícená Donna Anna. Nechce jej nechat utéci, ale chce zjistit, kdo byl nezvaným hostem v její ložnici. Na její úpenlivé volání o pomoc pribíhá komtur, její otec. Vyzývá vetrelce na souboj. Giovanni souboj zpocátku odmítá, nakonec k nemu prece jenom dojde a Comtur podléhá.

Don Giovanni a Leporello rychle prchají z místa cinu.

Donna Anna privádí pomoc svému otci. Je však pozde. Comtur je zabit a vetrelec uprchl. Nad mrtvým telem ivého otce žádá Donna Anna od svého snoubence Dona Ottavia prísahu, že pomstí Comturovu smrt.

Noc. Ulice.

žena hledá svého milence, který ji opustil. Neunikne pozornosti Dona Giovanniho, a ten se rozhodne ji oslovit.

Je nepríjemne prekvapen, když v ní pozná Donnu Elvíru, ženu, kterou pred casem prohlásil svou manželkou. svedl a po trech dnech opustil. Pred záplavou výcitek Don Giovanni v nestreženém okamžiku uprchne. )onna Elvira zustává sama s Leporellem a prijímá jeho „útechu” – není ani první, ani poslední.

Jako dukaz ukazuje Leporello jednu obsáhlou knihu, kterou sám sepsal, seznam všech lásek svého pána.

Venkované, Zerlina a Masetto, slaví svatbu.

Mezi veselící se svatebcany prichází Don Giovanni s Leporellem. Don Giovanni je upoután puvabem Zerliny a zacíná o ni usilovat. Zve svatebcany na hostinu do svého paláce a poruc. LeporeHovi, aby je tam odvedl. ‘a velkého odpom odvádí i nejvetší prekážku svudcových plánu, ženicha – Masetta.

Don Giovanni neztrácí cas, dvorí se Zerline, a ta jeho zájem opetuje.

Pristihne je však Donna Elvira, varuje Zerlinu pred Donem Giovannim a odvádí ji pryc.

Pricházejí Donna Anna a Don Ottavio a žádají Dona Giovanniho o pomoc.

Znovu se objevuje Donna Elvira a varuje Donnu Annu a Dona Ottavia pred Giovanniho ^erolomností. Ten ji však prohlašuje za šílenou a posílá ji pryc.

Po odchodu Dona Giovanniho zustává Donna Anna v šoku. Podle posledních slov, která Don Giovanni oronesl na odchodu, v nem poznala vraha svého otce a prekvapenému Donu Ottaviovi vypráví svuj nocní zážitek a znovu ho žádá o pomstu.

Don Giovanni pripravuje vecerní zábavu.

Zahrada.

Zerlina se snaží udobrit Masetta.

Don Giovanni zve všechny do paláce na slavnost.

K paláci pricházejí tri postavy v maskách. Jsou to Donna Anna a Don Ottavio, které vede Donna Elvira. Chtejí tak v prestrojeni sledovat Dona Giovanniho.

Leporello spatrí masky a zve i je do paláce.

Osvétilený sál, pripravený k velkému plesu.

Slavnost zacíná. Je prístupná všem. „At žije svoboda!” – vyzývá k zábave hostitel. Behem tance se Leporello, na pokyn svého pána, snaží odpoutat Masetta od Zerliny A Giovanni s. odvádí Zerlinu pryc. Jej. upenlive volání o pomoc prerušuje zábavu. Don Giovanni se snaží vše svést na Leporella. Don Ottavio, Donna Anna a Donna Elvira se odmaskují, Don Giovanni poznává, že je vše prozrazeno.

KONEC 1. DEJSTVÍ

2. DEJSTVÍ

Ulice.

Leporello chce skoncit službu u svého pána. Don Giovanni si jej udobri penezi a hned mu prozradí svuj plán. N Vymení si s nim šaty a bude se dvorit komorné Donny Elviry.

Nyní se nacházejí práve pred domem Donny Elviry, která se objevuje na balkóne, kde si vycítá marnost No. své lásky k Donu Giovannimu. Ten okamžite využije situace a predstírá pokání. Tak se mu podarí dostat Elvíru z domu a místo sebe do její rozdychtené náruce nastrcí prestrojeného Leporella.

Elvira s prestrojeným Leporellem odešla a Don Giovanni zacíná zpívat komorné zastavenícko.

Než se komorná stací objevit v okne, je Don Giovanni prekvapen Masettem. Ten v doprovodu ozbrojených ‘ venkovanu hledá Dona Giovanniho, aby ho chytil a zabil. Prestrojeného Dona Giovanniho považuje :a Leporella a uverí jeho slovum, že i on se chce Giovannimu pomstít.

Don Giovanni rozvfjí s venkovany svuj plán (porádá honicku sám na sebe) – cást pošle na jednu stranu, cást na druhou, aby hledali Dona Giovanniho. Sám pak zustává s Masettem, kterému sebere zbrané,Ztluce ho a utece.

Zerlina objeví naríkajícího, ztluceného Masetta a utešuje ho.

Leporello (stále v prestrojení za Dona Giovanniho) se marne snaží utéci Donne Elvíre. Navíc )otkává Donnu N Annu s Donem Ottaviem a pozdeji ješte Zerlinu s Masettem. Všichni se vrhnou na domneieno uona Giovanniho, pouze Donna Elvira se jej snaží bránit. Leporello odhaluje, k nemilému prekvapeni Donny Elviry a všech ostatních, svou pravou totožnost. Snaží se celit výcitkám a behem své obhajoby se mu podarí Zei uprchnout.

Všichni jsou rozzlobeni. Don Ottavio se rozhodne oznámit zlociny Dona Giovanniho soudu a uklidnuje Donnu Annu.

Uzavrené místo ve tvaru pohrebište. Socha Komtura.

Don Giovanni a Leporello se setkávají u Comturovy sochy. Jejich rozhovor preruší Comturuv hlas. Leporello Ne je zdešen, ale jeho pán zve sochu na veceri.

Pochmurný pokoj.

Don Ottavio utešuje Donnu Annu. Po potrestání Dona Giovanniho bude lépe. Nabízí ji uzavrít snatek hned Ne zítra. Donna Anna však váhá a na výcitky svého snoubence reaguje tím, že ho ujištuje o své lásce.

Sál. Stul pripravený k jídlu.

Don Giovanni vecerí a Leporello ho obsluhuje. Prichází Donna Elvira a naposledy žádá Dona Giovanniho, vše mu odpustí, jestliže zmení svuj život. Ten má pro ejí prosby pouze výsmech. Po jejím odchodu No ätupuje Comtur a vyzývá Dona Giovanniho k pokání. Giovanni odmítá a propadá se do pekel.

Tak koncí ten, který ciní zlo! Smrt nicemu je vždy podobná jejich životu!

KONEC OPERY

Related posts