Opera Awards vinnare och nominerade 2018

Opera Awards vinnare och nominerade 2018

Malin Byström vann titeln 2018 kvinnliga sångare och Piotr Beczala vann  titeln 2018 manliga sångare. Peter Mattei var nominerade i gruppen.

I gruppen nyupptäckta verk var Malmö Operas Aniara  regisserad av Stefan Johansson nominerad.

Winners

Chorus

MusicAeterna

Conductor

Vladimir Jurowski

Designer

Paul Steinberg

Director

Mariusz Treliński

Education & Outreach

Opera Holland Park

Female Singer

Festival

Festival Verdi Parma

Leadership in Opera

Bernd Loebe

Lifetime Achievement

Teresa Berganza

Male Singer

Piotr Beczała

New Production

Britten: Billy Budd, d. Deborah Warner (Teatro Real)

Newcomer

Barbora Horáková Joly

Opera Company

Bayerische Staatsoper

Opera Orchestra

Teatro alla Scala

Philanthopy

Annette Campbell-White

Readers’ Award

Pretty Yende

Recording (Complete Opera)

Berlioz: Les Troyens (Erato)

Recording (Solo Recital)

Véronique Gens: Visions (Alpha)

Rediscovered Work

Krenek: Der Diktator; Schwergewicht, oder Die Ehre der Nation; Das geheime Königreich (Oper Frankfurt)

World Premiere

Brett Dean: Hamlet (Glyndebourne)

Young Singer

Wallis Giunta


Nominees

Chorus

Bayerische Staatsoper
Komische Oper
La Fenice
MusicAeterna
San Francisco Opera
Teatro Real

Conductor

Marc Albrecht
Daniele Gatti
Vladimir Jurowski
Fabio Luisi
Kazushi Ono
Simone Young

Designer

Charles Edwards
Christof Hetzer
Stuart Nunn
Dieter Richter
Paul Steinberg
Anna Viebrock

Director

David Bösch
David Hermann
Tobias Kratzer
David McVicar
Lydia Steier
Mariusz Treliński

Education & Outreach

Chicago Opera Theater
Florida Grand Opera
Garsington Opera
La Monnaie
Opera Holland Park
Polish National Opera

Female Singer

Malin Byström
Carmen Giannattasio
Barbara Hannigan
Hui He
Ermonela Jaho
Eva-Maria Westbroek

Festival

Bayreuth Festival
Festival Verdi Parma
Glyndebourne
Opera Forward
Opera Philadelphia O17
Santa Fe Opera

Male Singer

Piotr Beczała
Günther Groissböck
Peter Mattei
Eric Owens
Simone Piazzola
Michael Spyres

New Production

Berg: Wozzeck, d. William Kentridge (Salzburg Festival)
Britten: Billy Budd, d. Deborah Warner (Teatro Real)
Britten: Death in Venice, d. Demis Volpi (Oper Stuttgart)
Mozart: La clemenza di Tito, d. Claus Guth (Glyndebourne)
Verdi: Stiffelio, d. Graham Vick (Teatro Regio di Parma)
Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg, d. Barrie Kosky (Bayreuth Festival)

Newcomer

Gianmaria Aliverta (director)
Jordan de Souza (conductor)
David Hertzberg (composer)
Barbora Horáková Joly (director)
Dane Lam (conductor)
Giedrė Šlekytė (conductor)

Opera Company

Bayerische Staatsoper
La Fenice
Lyric Opera of Chicago
Oper Graz
Opera North
Teatro Real

Opera Orchestra

Bayerisches Staatsorchester
Bayreuth Festival
Deutsche Oper
Lyric Opera of Chicago
MusicAeterna
Teatro alla Scala

Readers’ Award

Cecilia Bartoli
Joyce DiDonato
Bryan Hymel
Ambrogio Maestri
Karita Mattila
René Pape
Luca Pisaroni
Pretty Yende

Recording (Complete Opera)

Andriessen: Theatre of the World (Nonesuch
Berlioz: Les Troyens (Erato)
Lully: Armide (Aparté)
Martinů: The Greek Passion (Oehms)
Méhul: Uthal (Palazzetto Bru Zane)
Wagner: Lohengrin (Deutsche Grammophon)

Recording (Solo Recital)

Sophie Bevan: Perfido! (Signum Classics)
Joyce El-Khoury: Echo & Michael Spyres: Espoir (Opera Rara)
Juan Diego Flórez: Mozart Arias (Sony)
Véronique Gens: Visions (Alpha)
Jonas Kaufmann: L’Opéra (Sony)
Camilla Tilling: Gluck & Mozart Arias (BIS)

Rediscovered Work

Blomdahl: Aniara (Malmö Opera)
Ginastera: Bomarzo (Teatro Real)
Hindemith: Die Harmonie der Welt (Landestheater Linz)
Isouard: Cendrillon (Manhattan School of Music)
Keiser: Octavia (Innsbrucker Festwochen der Alten Musik)
Krenek: Der Diktator; Schwergewicht, oder Die Ehre der Nation; Das geheime Königreich (Oper Frankfurt)

World Premiere

Mason Bates: The (R)evolution of Steve Jobs (Santa Fe Opera)
Chaya Czernowin: Infinite Now (Opera Vlaanderen) co-production with Nationaltheater Mannheim
Brett Dean: Hamlet (Glyndebourne)
Avner Dorman: Wahnfried (Badisches Staatstheater)
Sebastian Fagerlund: Autumn Sonata (Finnish National Opera)
Julian Grant: The Nefarious, Immoral yet Highly Profitable Enterprise of Mr Burke and Mr Hare (Boston Lyric Opera)
Arnulf Herrmann: Der Mieter (Oper Frankfurt)
Tang Jianping: 170 Days in Nanking (Jiangsu Centre for the Performing Arts)

Young Singer

Aigul Akhmetshina
Liparit Avetisyan
Gordon Bintner
Amartuvshin Enkhbat
Lauren Fagan
Wallis Giunta
Anush Hovhannisyan
Isabella Lee
Federica Lombardi
Natalya Romaniw

Related posts